Haber

PİLOT: ALTIMIZDAN TAVŞAN GEÇTİ

PEGASUS Havayolları’na ait yolcu uçağı, dün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken piste giren tavşanı ezdi. O anda inişe hazırlanan iki yolcu uçağı pisti by-pass etmek zorunda kaldı. Uçağın pilotu “altımızdan tavşan geçti” diyerek durumu kuleye bildirirken, pilot ile hava trafik kontrolörü arasında yaşanan o anlar telsiz konuşmasına yansıdı.

Pegasus Havayolları’nın Münih-İstanbul seferini yapan PC1022 sefer sayılı yolcu uçağı, saat 19.13’te Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptı. Airbus 320 Neo uçağının pilotu, inişten hemen sonra pistte tavşan gördüğünü Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne bildirdi. Bu sırada inişe hazırlanan uçaklara izin verilmedi. Bunun üzerine Türk Hava Yolları’nın TK7863 Urmiye-İstanbul ve Pegasus Havayolları’nın PC 332 Budapeşte-İstanbul seferleri pisti by-pass etmek zorunda kaldı. Ekiplerin 4 dakika içinde olay yerine gitmesi ve uçağın ezdiği tavşan pistten çıkarılmasının ardından hava trafiği normale döndü. Pistten geçen her iki uçak da bir süre sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptı.

KULE İLE PİLOT ARASINDAKİ SOHBET

Pilot ile hava trafik kontrolörü arasında yaşanan o anlar telsiz konuşmalarına da yansıdı. Pilot ve kontrolör arasında aşağıdaki diyalog gerçekleşti:

Pilot: ‘Touchdown’da bir tavşanla karşılaştık. Ezip kırmadığımızı bilmiyoruz.

Tower: “Touchdown’da bir tavşanla karşılaştık.” doğru mu dedin

Pilot: Bu doğru, efendim. Tekerlek takımı ile altımızdan geçti. Ezip kırmadığımızı bilmiyoruz.

Kule: Teşekkürler. Teşekkürler.

ZEMİN SETLERİ PİSTE GİRDİ

Pilotun tavşanı ihbar etmesi üzerine hava trafik kontrolörü, pistte gerekli incelemelerin yapılabilmesi için iniş yapan iki uçağa çevreyi dolaşma talimatı verdi. Kontrolör, yer ekiplerine, “İniş trafiği inişte bir şeye çarpmış olabilir. Bu yüzden kontrolü ele almamız gerekiyor” dedi ve yer gruplarına piste erişim izni verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu