Haber

Güney Kore, ABD ve Japonya Savunma Bakanları Güvenlik İşbirliği Anlaşmalarını Görüştü

Güney Kore, ABD ve Japonya’nın savunma bakanları geçtiğimiz ay ülke liderleri arasında füze uyarı verilerinin paylaşımı ve ortak askeri eğitim planları da dahil olmak üzere güvenlik işbirliği anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin süreçleri ele aldı.

Yonha’nın raporuna göre, Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-sup ile ABD’li ve Japon mevkidaşları Lloyd Austin ve Yasukazu Hamada dün telefonda görüştü.

Toplantıda üç bakan, ABD, Güney Kore ve Japonya liderlerinin Camp David’de gerçekleştirdiği füze uyarı verilerinin paylaşımı ve ortak askeri eğitim planlarını içeren güvenlik işbirliği anlaşmasının uygulanmasına ilişkin süreçleri ele aldı. Ağustos ayında ABD’nin Maryland eyaleti. Roket olduğu iddia edilen füzelerin fırlatılması da dahil olmak üzere “provokasyonları” da kınadı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, telefon görüşmesinin üç ülke arasındaki yakın güvenlik işbirliği ve dayanışmayı gösterdiğini bildirdi.

Camp David Zirvesi

ABD, Güney Kore ve Japonya başkanları, Kuzey Kore’nin oluşturduğu tehdide karşı 18 Ağustos’ta ABD’nin Maryland kentindeki Camp David’de düzenlenen üçlü zirvede bir araya geldi.

Zirvenin ardından ABD, Japonya ve Güney Kore, Pasifik’teki güvenlik tehditlerine karşı çeşitli alanlarda üçlü işbirliğini genişletme taahhüdünde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu