Haber

Cezayir Cumhurbaşkanı: Filistinliler terörist değil, vatanlarını savunuyorlar

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Filistinlilerin terörist olmadığını, vatanlarını savunduklarını ve Gazze’de yaşananların tam bir savaş suçu olduğunu belirtti.

Başkan Tebbun, başkent Cezayir’in güneyindeki Celfe kentinde yerel halkla yaptığı toplantıda İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cezayir devlet televizyonunun canlı yayınladığı toplantıda Tebbun, “Gazze’de yaşananlar tam bir savaş suçudur” dedi. söz konusu.

İsrailli ve Batılı liderlerin Filistinli direniş savaşçılarını terörist olarak tanımlamasını reddeden Tebbun, “Filistinliler terörist değildir çünkü onlar vatanlarını ve haklarını savunurlar.” Bu kelimeyi kullandı.

Fransa’nın, Fransız sömürgeciliğine karşı Cezayir Kurtuluş Devrimi’ne (1954-1962) katılanları da terörist olarak tanımladığını hatırlatan Tebbun, Cezayir lideri el-Arabi Bin Mehidi’nin, “Uçaklarınızı bize verin, biz de size el yapımı bombalarımızı verelim. ” Şu örneği verdi:

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne de ağır hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, 1.900’den fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı nedeniyle Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu