Ekonomi

Halkbank’tan Safir AVM açıklaması

Halkbank KAP açıklamasında; “Safir AVM’nin Ocak/2023 TL satış fiyatının güncel cari kurun döviz karşılığının, 2019 TL değerinin o günkü kur üzerinden hesaplanan döviz değerinden düşük olduğuna dair haber ve söylentiler , gayrimenkulün yarı fiyatına eski sahiplerine satıldığı öğrenildi. Alışılmadık ve aldatıcı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu gayrimenkullerin dövizle edinilmediği ve dövizle satılmadığı vurgulanırken; “Varlık borç takası kredisi Türk Lirası olup, gayrimenkuller Türk Lirası üzerinden edinilmektedir. Döviz kredilerinin tasfiyesi ve dövizle gayrimenkul edinimi söz konusu bile değil. Faiz dahil kredinin yeni değeri, gayrimenkulün cari satış değeri ile aynı seviyede. Mevcut satış fiyatı, gayrimenkulün satın alma fiyatının oldukça üzerindedir. Satış nedeniyle Banka’nın herhangi bir zararı olmadığı için, Banka alacaklarının tahsili ve tasfiyesi, elde edilen kazançlarla birlikte maliyetinin üzerinde satış yapılarak sağlanmıştır.

Gayrimenkullerin satışa çıkarıldığı ve sadece 3 adet alım teklifi geldiğine dikkat çekilen açıklamada; “Gelen tekliflerin satış duyuru fiyatından %35 ile %40 arasında daha düşük olduğu gözlemlendi. Söz konusu teklif Banka Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunmuş ve söz konusu gayrimenkullerin eski sahibi olan kredi şirketi tarafından verilen alım teklifinin cari ekspertiz değeri seviyesinde ve üzerinde olması nedeniyle söz konusu gayrimenkul satışı gerçekleştirilmiştir. Banka’nın satın alma maliyeti ve diğer tekliflere göre oldukça yüksekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu