Ekonomi

DIW ekonomistleri Almanya’da hafif bir durgunluk bekliyor

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW), elektrik krizi ve yüksek enflasyondan kaynaklanan rüzgara rağmen ülke ekonomisinin geleceğinin bir şekilde daha iyiye gittiğini tahmin etti.

Berlin merkezli DIW, Almanya için Aralık ayı ekonomik barometresini açıkladı.

Buna göre, ekonomik barometre aralıkta değişmeden 82,8 puanda sabit kaldı.

DIW, barometrenin, gayri safi yurtiçi hasılada üç aylık yüzde 0,3’lük büyümeye işaret eden 100 puandan hala uzak olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “Ekonomik çıktının kış aylarında biraz düşmesi muhtemeldir, ancak ciddi bir durgunluk olasılığı giderek azalıyor ve ekonomik beklentiler temkinli bir şekilde olumlu” dedi. kelime kullanıldı.

Açıklamada, enerji fiyatlarının son dönemde tedbirli bir şekilde gerilediği, son haftalardaki soğuk hava koşullarına rağmen halen gaz depolama tesislerinin mevcut olduğu ve gaz arzının istikrarlı olduğu belirtildi.

DIW ekonomistlerinden Guido Baldi, “Yeni yıla yaz sonunda beklediğimizden çok daha az karamsarlıkla bakabiliriz. Ancak aşırı iyimser olmak için henüz çok erken. Öte yandan küresel riskler de devam ediyor.” özellikle yüksek kalmaya devam ediyor. Bu riskler yalnızca Ukrayna’daki savaşın gidişatı ile sınırlıdır. alakalı değil”.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüksek enflasyona paralel olarak para politikasını sıkılaştırmasının önümüzdeki yıl Alman ekonomisi üzerinde baskı yaratması bekleniyor.

Almanya’da hükümet, ekonomide bu yıl yüzde 1,4 büyüme ve gelecek yıl yüzde 0,4 daralma bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu